Shrnutí integrované lekce v seniorské skupině „Zima-zima. Shrnutí lekce ve skupině seniorů "Zimushka-zima" plán lekce o světě kolem nás (skupina seniorů) Otevřená lekce ve skupině seniorů zimní téma

Shrnutí lekce o kognitivním rozvoji pro seniorskou skupinu „Dárky zimy“.

cíle:

-

úkoly:

Vzdělávací: rozšířitVzdělávací: Vzdělávací:

Zařízení: ilustrace, schémata karet.

vychovatel:

Podívejte se na všechny zde
Je čas vyrazit na cestu.

vychovatel:
Bílý nadýchaný sníh
Otáčení ve vzduchu
A zem je tichá
Padá, lehne si.
A ráno je sníh
Pole zbělalo
Jako závoj
Všechno ho obléklo.
Temný les s čepicí
Zakryté jako divné
A usnul pod ní
Silný, nezastavitelný.

Vychovatel: Kluci, líbila se vám báseň? Co to říká? Odpovědi dětí.

Pedagog: Jaké básně o zimě znáš?

Děti: recitují básně.

Pedagog: Kluci, připomeňme si, jaké známky zimy znáte? Odpovědi dětí.

Pedagog: Na zem přišla bílá a studená zima s hlubokými sněhovými vločkami, krutými mrazy a vánicemi. Potoky a řeky, jezera jsou v zimě zamrzlé, v zimě často sněží. Je bílý, neprůhledný, volný nebo lepkavý. Když je bezvětří, sníh padá k zemi pomalu, ve velkých vločkách a vše kolem pokrývá rovnoměrnou bílou pokrývkou. Obloha je pokryta šedými mraky. Jakmile ale zafouká vítr, přežene se a víří vánice, která zanechává vysoké závěje poblíž různých překážek. Stromy a keře stojí v lese holé bez listí, pouze sníh, který leží na větvích, rostliny spolehlivě chrání před chladem. Les se utopil ve sněhu. Les se zdá být průhledný. Jakmile ale zavane vítr, přežene se a víří vánice, která zanechává vysoké závěje u různých překážek.Pro ptáky a zvířata je to v zimě těžké. Zvířata se ale zimy nebojí. Před krutou zimou je zachrání hustá nadýchaná srst. V zimě ale mají hlad, a tak je potřeba je nakrmit. Lidé věší krmítka pro ptáky. S nástupem chladného počasí se lidé začínají oblékat tepleji: oblékají si teplé čepice, šály, kožichy, palčáky, kalhoty, plstěné boty a holínky.

Pedagog: Jaký je první zimní měsíc?

Děti: prosinec.

Prosinec je plný starostí -
Neví, jak všechno zvládnout
Loučí se se starým rokem
A slaví Nový rok!

Musí ozdobit vánoční stromeček!

Dnes poslední den

Na novoroční dovolenou.

Pedagog: Jaké další zimní měsíce znáš?

Děti: leden, únor.

Pedagog: A leden je druhý, kdo nás navštíví.

Leden - začátek roku

Jeho mráz je silný.

Celá příroda usnula.

Teď nemáme čas na bouřky.

Pod sněhovou peřinou

Země je v klidu.

V zemích velkých i malých

Všechna pole jsou bílá.

Vezměte rychle saně

Vyběhněte z domu.

Pojďme brzy

Jízda v zasněžené oblasti.

Pedagog: A únor je třetí, kdo nás navštíví.

Únor je zamyšlený a modrý...

Milovaný bratře jara! Únor!

A na bříze je lehký mráz

Stále vítr, stále mrazy,

A sníh se třpytí pod měsícem

Ale třpytí se žlutá mimóza

Sladce žvatlají o jaru.

Je tvé srdce bílý pták?

Máváte křídly a padáte na zem?

Karmínový úsvit kouří...

Čas bílých ptáků plyne.

Pedagog: Kluci, teď je čas, abychom si trochu odpočinuli.

Tělesné cvičení.

V našich teplých botách
Trochu zašlápneme.
Zahřejeme si i ruce a
Pojďme rychle tleskat.
Nasadili jsme si rukavice
Vánice se nebojíme.
S Frostem jsme se stali přáteli,
Jako když víří sněhové vločky.

Pedagog: Kluci, teď vy a já vyřešíme hádanky, buďte opatrní.

Nebyl jsem vychován.

Vyrobeno ze sněhu.

Místo nosu chytře

Vložil mrkev.

Oči jsou uhlíky.

Ruce jsou svině.

Studený, velký,

Kdo jsem? (sněžná žena)

Pedagog: Správně, uhádli jste první hádanku z těch, které jsem pro vás připravil, a teď mě pozorně poslouchejte, uhodnu zbývající hádanky.

Letí z nebe v zimě,

Nechoďte teď bosí

Každý člověk ví

Což je vždycky studené. (sníh)

Trojka, trojka dorazila,

Koně v tom triu jsou bílí,

A královna sedí v saních

Bílý cop, bílý obličej,

Jak mávala rukávem -

Všechno bylo pokryto stříbrem. (zima)

spadnout z nebe v zimě

A krouží nad zemí

Lehké chmýří,

Bílý. (sněhové vločky)

Píchá uši, štípe v nose

Do plstěných bot se vkrádá mráz

Šplouchne do vody a spadne.

Už ne voda, ale led. (Leden)

Hádanka o zimě

Sníh na polích, led na řekách,

Pokud je všude kolem sníh,

Pokud je řeka pod ledem.

Tak k nám přijďte sami,

Kdo přišel, řekni mi... (Zima)

Pokud je sloupec kouře,

Sníh vrzá pod nohama,

Pokud máte studené tváře a nos.

Co je na ulici? (Zmrazení)

Pedagog: Co nám tedy zima přináší?

Děti: vítr, sněhové vločky, námraza, závěje, vánice, sněhové bouře, vánice, mráz.

Pedagog: Řekněte mi prosím, jak vypadají sněhové vločky?

Děti: hvězdy, květiny.

Pedagog: Naše cesta zimní sezónou skončila. Učili jsme se názvy měsíců, hádanky a znamení o zimě.

Státní rozpočtový vzdělávací ústav střední škola v obci. Městský obvod Surgut region Sergievsky Samara strukturální jednotka mateřská škola "Petushok"

Shrnutí lekce o kognitivním rozvoji ve skupině seniorů „Zima. Známky zimy"

Provedeno:Andreeva Anna Vasilievna

Pracovní pozice:učitel

Surgut, 2016

cíle:

- systematizovat a upevňovat znalosti dětí o zimě;

Seznamte děti se zimními měsíci.
úkoly:

Vzdělávací: rozšířita upevnit si představy o zimě, jejích charakteristických rysech a zimních měsících.
Vzdělávací: rozvíjet dovednosti expresivního čtení poezie, schopnost naslouchat učiteli.
Vzdělávací: kultivovat schopnost vidět krásu v zimní krajině přírody.

Zařízení: ilustrace, schémata karet.
Metody a techniky:

verbální: rozhovor, čtení.

vizuální: zobrazení ilustrací.

Formy organizace společných aktivit:

Logika vzdělávacích aktivit:

1.Organizuje děti

2. Zobrazuje ilustrace znázorňující zimu a zimní znamení

Podívejte se na všechny zde
Je čas vyrazit na cestu.

Zima svým kouzlem inspiruje umělce, spisovatele, básníky a skladatele k vytvoření krásných děl. Chlapi, o zimě bylo napsáno mnoho básní, není možné neobdivovat krásu tohoto magického a nádherného období roku. Poslechněte si, jaké nádherné řádky napsal básník I. Surikov o zimní přírodě.
Bílý nadýchaný sníh
Otáčení ve vzduchu
A zem je tichá
Padá, lehne si.
A ráno je sníh
Pole zbělalo
Jako závoj
Všechno ho obléklo.
Temný les s čepicí
Zakryté jako divné
A usnul pod ní
Silný, nezastavitelný.
(Úryvek z básně I. Surikova.)

3. Klade otázky:

Kluci, líbila se vám báseň?

Co to říká?

Kladení otázek:

Jaké básničky o zimě znáte?

4. Klade otázky:

Kluci, připomeňme si, jaké známky zimy znáte?

říká:

Na zem přišla bílá a studená zima s hlubokými sněhovými vločkami, třesknými mrazy a vánicemi. Potoky a řeky, jezera jsou v zimě zamrzlé, v zimě často sněží. Je bílá, neprůhledná, uvolněná nebo lepkavá. Když je bezvětří, sníh padá k zemi pomalu, ve velkých vločkách a vše kolem pokrývá rovnoměrnou bílou pokrývkou. Obloha je pokryta šedými mraky. Jakmile ale zafouká vítr, přežene se a víří vánice, která zanechává vysoké závěje poblíž různých překážek. Stromy a keře stojí v lese holé bez listí, pouze sníh, který leží na větvích, rostliny spolehlivě chrání před chladem. Les se utopil ve sněhu. Les se zdá být průhledný. Jakmile ale zafouká vítr, přežene se a víří vánice, která zanechává vysoké závěje poblíž různých překážek. V zimě je to těžké pro ptáky a zvířata. Zvířata se ale zimy nebojí. Před krutou zimou je zachrání hustá nadýchaná srst. V zimě ale mají hlad, a tak je potřeba je nakrmit. Lidé věší krmítka pro ptáky. S nástupem chladného počasí se lidé začínají oblékat tepleji: oblékají si teplé čepice, šály, kožichy, palčáky, kalhoty, plstěné boty a holínky.

5. Klade otázky:

Jaký je první zimní měsíc?

Prosinec je plný starostí -
Neví, jak všechno zvládnout
Loučí se se starým rokem
A slaví Nový rok!

Musí ozdobit vánoční stromeček!

Dnes poslední den

Pozvat všechny na světě

Na novoroční dovolenou.

Prosinec je posledním měsícem v roce a prvním měsícem zimy.

Klade otázky: Jaké další zimní měsíce znáte?

A leden je druhý, kdo nás navštíví.

Leden - začátek roku

Jeho mráz je silný.

Celá příroda usnula.

Teď nemáme čas na bouřky.

Pod sněhovou peřinou

Země je v klidu.

V zemích velkých i malých

Všechna pole jsou bílá.

Vezměte rychle saně

Vyběhněte z domu.

Pojďme brzy

Jízda v zasněžené oblasti.

A únor je třetí, kdo nás navštíví.

Únor je zamyšlený a modrý...

Milovaný bratře jara! Únor!

A na bříze je lehký mráz

Průhledné a zakouřené jako závoj.

Stále vítr, stále mrazy,

A sníh se třpytí pod měsícem

Ale třpytí se žlutá mimóza

Sladce žvatlají o jaru.

Je tvé srdce bílý pták?

Máváte křídly a padáte na zem?

Karmínový úsvit kouří...

Čas bílých ptáků plyne.

6. Kluci, teď je čas, abychom si trochu odpočinuli.

Fízminutka

V našich teplých botách
Trochu zašlápneme.
Zahřejeme si i ruce a
Pojďme rychle tleskat.
Nasadili jsme si rukavice
Vánice se nebojíme.
S Frostem jsme se stali přáteli,
Jako když víří sněhové vločky.

7. Kluci, teď budeme řešit hádanky, buďte opatrní.

Nebyl jsem vychován.

Vyrobeno ze sněhu.

Místo nosu chytře

Vložil mrkev.

Oči jsou uhlíky.

Ruce jsou svině.

Studený, velký,

Kdo jsem? (sněžná žena)

8. Správně, uhádli jste první hádanku, kterou jsem pro vás připravil, a teď mě pozorně poslouchejte, řeknu vám zbývající hádanky.

Letí z nebe v zimě,

Nechoďte teď bosí

Každý člověk ví

Což je vždycky studené. (sníh)

Trojka, trojka dorazila,

Koně v tom triu jsou bílí,

A královna sedí v saních

Bílý cop, bílý obličej,

Jak mávala rukávem -

Všechno bylo pokryto stříbrem. (zima)

spadnout z nebe v zimě

A krouží nad zemí

Lehké chmýří,

Bílý. (sněhové vločky)

Píchá uši, štípe v nose

Do plstěných bot se vkrádá mráz

Šplouchne do vody a spadne.

Už ne voda, ale led. (Leden)

Sníh na polích, led na řekách,

Pokud je všude kolem sníh,

Pokud je řeka pod ledem.

Tak k nám přijďte sami,

Kdo přišel, řekni mi... (Zima)

Pokud je sloupec kouře,

Sníh vrzá pod nohama,

Pokud máte studené tváře a nos.

Co je na ulici? (Zmrazení)

9.Co nám tedy zima přináší?

vítr, sněhové vločky, námraza, závěje, vánice, sněhové bouře, vánice, mráz.

10. Klade otázky:

Řekněte mi prosím, jak vypadají sněhové vločky?

11. Náš skončil

cestovat přes zimní období. Učili jsme se názvy měsíců, hádanky a znamení o zimě.

Příprava na GCD

Odpověz na otázku

Vzájemně se doplňovat

O sněhu, zimní přírodě

Básně vyprávějí

Vánice, sníh, mráz, vánice dny se krátí, silný mráz

prosinec

Leden únor.

Vítr, sněhové vločky, námraza, závěje, vánice, sněhové bouře, vánice, mráz.

Formování správného chování v mateřské škole

Upevnit znalosti o zimě

Formovat řeč

Vyvolat zájem o umělecké vyjádření

Formulář

motorická aktivita

Formujte logické myšlení

Cíle vzdělávací akce:

Upevnit znalosti dětí o zimě a zimních radovánkách;

- objasnit známky zimy;

- rozvíjet slovní zásobu, paměť, myšlení, kognitivní zájem dětí;

Rozvíjet umělecký a estetický vkus dětí.

Průběh lekce:

Ahoj hoši! Poslechněte si báseň.

Čarodějnická zima se blíží.

Přišla a rozpadla se;

Visel v trsech na větvích dubů;

Lehněte si do vlnitých koberců

Mezi poli, kolem kopců.

Brega s klidnou řekou

Vyrovnala to kyprým závojem;

Mrznul se.

A jsme rádi

K žertům matky zimy.

Kluci, vzpomeneme si, jaké je roční období? Těšíte se na zimu? Nyní si s vámi povíme o tomto kouzelném období roku! Kdo může říct, kolik měsíců trvá zima? Pojďme si je jmenovat.

Chlapi, jaké přírodní úkazy lze pozorovat v zimě? Sněžení, vánice, vánice.

Jaká slova můžete říci o zimě, jaká je? - Zasněžené, vánice, mrazivé, studené, krásné, kouzelné...

Jak si myslíš, že žijí zvířata v zimě v lese? Děti si povídají o zajících, liškách, veverkách, medvědech atd.

Odletěli všichni ptáci na jih? Řekněte nám, jací ptáci zimují a čím se živí, kdo jim pomáhá zimu přežít. Jsou slyšet 2-3 příběhy. Kam zmizel hmyz? (Odpovědi dětí.)

"Temný les, který se přikryl nádherným kloboukem a pod ním tiše, tvrdě usnul."

Jaké stromy jsou v zimě v lese? - Stojí nazí, bez listí, jen zelená borovice a smrk. V lese je klid, ale občas je slyšet, jak datel klepe na kmen stromu a hledá spící hmyz.

Kluci, znáte básničky o zimě? (Děti čtou poezii.)

Znáte nějaká zimní znamení?

Kouř v koloně znamená mráz.

Pokud byl v noci mráz, přes den sníh nenapadne.

Kočka je v kamnech - zima je na dvoře.

O zimě toho víte hodně, což znamená, že dokážete hádat hádanky.

Ubrus je bílý, pokrývající celou zemi. (Sníh.)

Ne šelma, ale vytí. (Vítr.)

Na dvoře je hora a v chatě voda. (Sníh.)

Bílá deka není vyráběna ručně

netkané nebo střižené

spadl z nebe na zem. (Sníh.)

Neviditelně, opatrně,

přichází ke mně.

A kreslí jako umělec

on vzory na okně. (Zmrazení.)

Trojka, trojka dorazila,

koně v tom triu jsou bílí.

A královna sedí na saních,

bělovlasý, bělolící.

Jak mávala rukávem,

Všechno bylo pokryto stříbrem. (Zima.)

Jaké hvězdy procházejí?

na kabátě a na šátku.

Celé, vystřižené,

a když si to vezmeš, je to voda.

No, kluci, jste trochu unavení? Pojďme se trochu zahřát!

Fyzické sezení se koná u písně „Warming“

A teď vás zvu, abyste si zahráli hru "Dej si slovo"

Výborně chlapci! Na zimu jsme čekali dlouho i proto, že v tomto ročním období je čas na zimní radovánky!

Hra "Neřekneme ti, kde jsme byli, ale ukážeme ti, co jsme dělali.".

Děti souhlasí, že předvedou nějakou akci, která odráží dětské zimní radovánky. Ukazují mu to. Ostatní hádají a diskutují o nich.

Nyní zavřete oči a představte si zimu: s bílým nadýchaným sněhem, zamrzlými řekami, poletujícími sněhovými vločkami, mrazivými vzory na skle, vánicí, vánicí. Představovali jste si zimu?

Jaká je zima? (studený, bílý, veselý).

slunce (svítí, ale netopí, je zima).

Nebe (šedá, modrá, zataženo, zataženo).

Mraky (bílá, šedá, velká, malá, nízká).

Vítr (silný, studený, slabý, severní, teplý).

Stromy stojí (nahá, pokrytá sněhem).

Ptactvo (odletět do teplejšího podnebí, zůstávají vrabci, holubi, vrány).

Zvířata (medvěd, ježek spí, veverka, zajíc, liška si vyměnili kůži).

Lidé se oblékají zimní oblečení, děti sáňkování, bruslení, lyžování.

Výborně chlapci! Víš toho hodně o zimní čarodějce! A jak jste již řekli, není zimy bez krásných, vyřezávaných, krajkových vloček! Navrhuji, abyste si vyrobili sněhové vločky vlastníma rukama. (Kluci vystřihnou sněhové vločky a ozdobí jimi skupinu.)

Shrnutí integrované lekce v souladu s požadavky federálního státního vzdělávacího standardu ve skupině seniorů na téma „Ach, ty zima-zima“

Mandrykina Irina Nikolaevna, učitelka.
Cílová: Opakování a zobecnění získaných dovedností a schopností, objasnění nabytých znalostí dětí ve vzdělávacích oborech.
úkoly:
Vzdělávací:
1. Naučte se vyjádřit svůj názor, naslouchejte kolegům a udržujte konverzaci.
2. Aktivujte slovní zásobu dětí.
3. Upevnit v myslích dětí známky zimy a sezónní změny v přírodě.
Vzdělávací:
1. Rozvíjejte paměť, myšlení, pozornost, smysl pro krásu prostřednictvím zimní krajiny a schopnost přenést to do své práce.
2. Přispívat k zachování a posílení zdraví dětí.
3. Rozvíjet schopnost dětí komunikovat s dospělými a vrstevníky.
4. Rozvíjet nezávislost, zaměření a seberegulaci vlastního jednání.
5. Rozvíjet schopnost reagovat, zvídavost, kognitivní motivaci.
Vzdělávací:
1. Vytvářet u dětí pocit soudržnosti, jednoty a pozitivní emocionální náladu v týmu.
2. Posilujte schopnost dětí vzájemně se ovlivňovat v krátké hře.
3. Posilujte schopnost dodržovat pravidla hry, seřaďte se do kruhu, najděte si své místo při stavění, pohybujte se společně, netlačte.
Integrace vzdělávacích oblastí:
- Sociální a komunikační rozvoj;
- Kognitivní vývoj;
- Umělecký a estetický vývoj;
- Rozvoj řeči;
- Fyzický vývoj.
Metodické techniky: Ukázka hry, srovnání, otázky, zobecnění.
Poskytování tříd:
Pro učitele: sněhulák, obraz „Winter Sorceress“, obrazy se zimní krajinou pro skupinovou výzdobu, papírové vločky pro skupinovou výzdobu, imitace sněhových závějí.
Pro děti: malířské potřeby: štětce, barvy, akvarelové listy, ubrousky, tácky, kelímky, voskovky.

Průběh společných aktivit

Motivační a motivační fáze:
Cvičení „Dejte příteli úsměv“:
Ahoj, modrá obloha! (ruce vzhůru)
Dobrý den, zlaté slunce! (ruce vzhůru)
Dobrý den, Matko Země! (ruce dolů)
Dobrý den, moji přátelé! (ruce na stranu)
vychovatel: Dnes máme hosty, pojďme je pozdravit.
Organizační a vyhledávací fáze:
vychovatel: Dnes nás čeká spousta zajímavého a pomocníky vám bude vaše pozornost, vynalézavost, vynalézavost a zvědavost. Hádejte prosím hádanku:
Každým dnem se ochlazuje,
Slunce je stále slabší a slabší,
Sníh je všude, jako okraj, -
Tak to k nám dorazilo... (zima)
- O jakém ročním období si myslíte, že budeme mluvit?
- Jaké je teď roční období?
Vyjmenuj zimní měsíce. Jaká je naše zima? (zima je zasněžená, chladná, mrazivá) Co se děje v zimě? (sníh padá, vítr kvílí, řeka zamrzá) Co můžeš říct o sněhu? (sníh je nadýchaný, lehký, měkký. Sníh pokryl celou zemi. Jaké je počasí v zimě? (v zimě je větrno, mrazivo, v zimě fouká sníh, vítr kvílí)
- Dobře popsali zimu, pamatovali si všechny její znaky.
Pojďme si s vámi trochu pohrát.

Hra "Zimní slova"
Děti tleskají rukama, pokud slyší slovo spojené se zimou.
(Vločka, teplo, Nový rok, sáňky, led, teplo, palčáky, tulipány, sněhulák, Santa Claus, padající listí, Sněhurka, jahody, opalování, sníh, lyže).

Hra „Řekni slovo“ (související slova)
- V zimě je všechno pokryto bílým nadýchaným sněhem, pojďme si hrát s tímto slovem.
Učitel přečte básničku a děti přidají slova související se slovem „Sníh“.
Tiše, tiše, jako ve snu, padá na zem (sníh)
Stříbřité chmýří (sněhové vločky) všechny klouzají z nebe
Ve vesnici na louce všechno padá (sněhová koule)
Tady je zábava pro kluky - je to čím dál těžší (sněžení)
Všichni závodí, všichni chtějí hrát... (sněhové koule)
Je to jako by byl oblečený do bílé péřové bundy (sněhulák)
Nedaleko je sněhová postava - to je dívka (Sněhurka)
Podívejte se na sníh? - s červenými prsy (hýli)
Jako v pohádce, jako ve snu, byla celá země vyzdobena (sníh)
- Jaká slova jsi přidal?
- Jaké slovo všechny vypadají?
Kdo ví, co dělat v zimě venku, aby neumrzl? Přesně tak, hýbej se! A teď vám navrhuji vstát a pohnout se.

Fyzické cvičení „Vytváření sněhuláka“ s hudbou
- Kluci, řekněte mi, co ještě rádi děláte při chůzi? (děti volají)
- Dnes si povíme o jedné ze zimních aktivit. Pozorně poslouchejte hádanku:
Nebyl jsem vychován
Vyrobeno ze sněhu,
Místo nosu chytře
Vložil mrkev.
Oči jsou uhlíky,
Ruce jsou svině
Studený, velký.
Kdo jsem? (Sněhulák) (ukaž obrázek sněhuláka).
- Myslíte si, že je zajímavé vyřezávat sněhuláky?

Prezentace „Sněhulák: historie původu symbolu zimy a nového roku“
vychovatel: Nadále budeme zvládat kombinovanou techniku ​​v kresbě – voskovku a akvarel. Vaši sněhuláci si budou samozřejmě podobní, protože každý sněhulák se skládá z... čeho?
Děti: Z kuliček.
vychovatel: Kolik sněhových koulí potřebujete pro sněhuláka?
Děti: Tři.
vychovatel: Jakou velikost mají tyto koule a jak se nacházejí?
Děti: Sněhulák se skládá ze tří koulí naskládaných na sebe; dole je největší, uprostřed je ten středně velký, nahoře je nejmenší - to je hlava; ruce mohou být vyrobeny z oválů.
vychovatel: Jaké kusy oblečení můžete nakreslit jako sněhulák?
Děti: Krásné čepice a šály.
Nejprve provedeme několik prstových cvičení.

Prstová hra "Zima"
Natáhneme dlaně, (Děti dají ruce dopředu s dlaněmi nahoru)
Začněme chytat sněhové vločky! (Děti provádějí uchopovací pohyby rukama - „chytají“ sněhové vločky."
Jeden, chycen, dva, chycen!
nejsi unavený? Nenechte se unavit! (děti „chytají“ sněhové vločky)
Jeden, chycen, dva, chycen!
A samozřejmě ne unavený!
A existuje mnoho, mnoho sněhových vloček! (děti dělají „vlny“ rukama, dlaněmi „koukají“ dolů)
A všude rostou závěje. (děti ukazují „rostoucí závěje“ rukama s nataženými prsty)
Nabereme sníh do dlaní (děti ukazují, jak nabírají hrst sněhu oběma rukama)
A začneme vyrábět sněhové koule! (začnou „dělat“ sněhové koule)
Vyřezáváme, vyřezáváme, vyřezáváme míč (děti pokračují ve „vyrábění“ sněhových koulí)
A pak to vyhodíme! (vyletí imaginární sněhová koule)
Hráno bez péče
Nyní hurá do práce! (všichni se vrátí do práce)
vychovatel: Obrys sněhuláka nakreslíme bílou voskovou křídou, barvou přes tělo, červenou čepicí a mrkví, hnědými úchyty a můžete nakreslit latu. List papíru nabarvíme modrou barvou.
Shrnutí lekce:
vychovatel: Kluci, řekněte mi, líbila se vám naše lekce?
- Co se vám na naší lekci líbilo?
- Co způsobilo potíže?
- Co ses naučil?
- Co jste se naučili nového?
Děkuji za lekci.

Prezentace na téma: Sněhulák. Historie symbolu zimy a nového roku

Nástin integrované vzdělávací aktivity „Zimuška-zima“ ve skupině seniorů

Integrace (GCD):

„Poznání“, „Komunikace“, „Bezpečnost“, „Hudba“, „Zdraví“, „Čtení beletrie“, „Umělecká kreativita“.

Vzdělávací cíle:

Upevnit představy dětí o sezóně „Zima“ a jejích měsících.

Upevnit znalosti dětí o proměnách přírody.

Shrňte a systematizujte představy o charakteristických znacích zimy.

Cvičte schopnost vytvářet jednoduché vztahy příčiny a následku.

V zimě zavádějte nebezpečné situace.

Pokračujte v seznamování dětí s hádankami a básničkami.

Úkoly opravy a vývoje:

Obohaťte a aktivujte slovní zásobu dětí na téma „Zima“.

Pokračovat v rozvoji schopnosti používat obrazné výrazy.

Vzdělávací úkoly:

Vzbudit v dětech touhu pečovat o své zdraví.

Rozvíjejte schopnosti spolupráce ve hrách.

Podporujte samostatnost, iniciativu a zodpovědnost.

Materiály a vybavení: Obálka, barevné vlněné nitě, obrázky o zimě, magnetofon, sněhové vločky z tenké fólie.

Metodické techniky : Problémové situace, situační rozhovor, dělal. /hry, udělal. /cvičení, herní situace, konverzace, uvažování, aktivní řečové hry, logorytmika.

GCD pohyb :

„Pojďme pozdravit! - pozdravný rituál. (Děti se pohybují po místnosti. Na signál vedoucího musí mít každý účastník čas pozdravit co nejvíce hráčů.

Tleskněte rukama – podejte si ruce se všemi možnými partnery.

Zazvoňte - pozdravte lokty.

2 tlesknutí – poplácejte partnera po zádech.)

Učitel ukazuje dětemtajemná obálka a nabízí přečtení dopisu od koho je a co je v něm napsáno.

„Jaký směšný muž

Dostali jste se do jednadvacátého století?

Nos jako mrkev, v ruce koště,

Strach ze slunce a horka.

(Sněhulák)

Toto je dopis od sněhuláka a obsahuje hádanku.

„Trojko, dorazila trojka

Koně v tom triu jsou bílí.

A královna sedí v saních

Bílá pleť, světlá pleť.

Jak mávala rukávem

Všechno bylo pokryto stříbrem.

(Zima)

Situační rozhovor na koberci.

O kom si myslíte, že je tato hádanka?

Proč se zimě říká královna?

Na kterých třech přišla zima?

Jací koně jsou v tomto triu? Zapamatujte si jména.

Ale poslouchej znovuhádanka o zimě . Přemýšlejte o tom, jaká obrazná vyjádření přirovnání jsou v hádance použita. "Hádej kdo? Šedovlasá hospodyňka zatřese peřinky – nad světem chmýří.“ (sněhové vločky)

Zdůvodnění konverzace:

S čím je zima ve srovnání?

Jaké prachovky se z nich vymetají?

Didaktická hra: „Bez čeho není zima? "(Zobrazení, výběr obrázků a zdůvodnění)

Řečové cvičení : „Vyberte si slovo.“ (Hravou formou upevněte druhy přídavných jmen která? která? která, rozvíjejte schopnost vybírat synonyma).

Rozhovor: Jaké nebezpečné situace nás čekají v zimě.

Odpovědi dětí:

A abychom v zimě neonemocněli, pojďme se udělat samimasáž.

„Sněžilo, ale je to škoda

Na zimu nejsme připraveni.

Nemusíme se nachladit, pojďme se masírovat!

Aby tě nebolelo hrdlo, směle ho pohladíme,

Abyste se vyhnuli kašli nebo kýchání, musíte si promnout nos.

Potřeme si také čelo a položíme dlaň jako hledí.

Víme, víme! Ano ano ano! Nachlazení se nebojíme! »

No, teď už se nachlazení nebojíme.

Didaktické hry : „Třetí kolo“, „Měsíce“, „Roční období“.

Jaké hry hraješ rád v zimě?

Pojďme si je zahrát.

Řeč venkovní hra:

„V zimě hrajeme sněhové koule, procházíme se závějemi. A běháme na lyžích, létáme na bruslích.

A vyřezáváme Sněhurku, zimního hosta - milujeme to! »Napodobujte pohyby.

Konverzace:

Jakou barvu má sníh?

Má to zápach?

Stává se to v létě?

Z čeho je sníh?

Produktivní činnosti:

Chlapi, nyní vyzývám všechny, aby si vytvořili svou vlastní sněhovou vločku, položili ji z barevných vlněných nití na sametový papír.

Výborně! Udělal jsi nádhernou sněhovou vločku.

Hra "Sněhová vločka":

(Na hudbu Daliba „Valčík sněhových vloček“ se děti proměňují ve sněhové vločky zobrazující emocionální náladu).

Rozlučkový rituál:

"Teplé dlaně." Moderátorka vyzve děti, aby se chytily za ruce, jemně jimi potřásly a přenesly na sebe teplo svých dlaní.

úkoly:
Vzdělávací:
Povzbuďte děti, aby se zapojily do konverzace a nadále se učily, jak odpovídat na otázky.
Rozšiřte a obohaťte svou slovní zásobu.
Zlepšit gramatickou stavbu řeči.
Posílit schopnost intonačně zvýrazňovat zvuky ve slovech; rozlišovat samohlásky, tvrdé a měkké souhlásky; schopnost dělit slova na slabiky.
Vzdělávací:
Pěstovat lásku a úctu k přírodě, vnímavost k vnímání zimní krajiny.
Rozvíjet schopnost pracovat v týmu a iniciativně.
Vzdělávací:
Rozvíjet u dětí pozorování, mentální aktivitu, sluchovou a zrakovou pozornost, paměť a motorickou aktivitu.

Materiály:
Ilustrace na zimní téma, rukavice, sněhová koule z papírových ubrousků, vločka, vystřihované obrázky, červené, modré a zelené žetony, emotikony pro každé dítě, hudební doprovod, pamlsky.

Přípravné práce:
Při pohledu na ilustrace o zimě; pozorování a rozhovory; četba beletrie na zimní téma; hádanky.

Průběh lekce

vychovatel:

Hádejte co, kluci,
O kom je moje hádanka?
Kdo bělí podlahy na bílo
A píše na stěny křídou,
Šije péřové postele,
Máte vyzdobená všechna okna? (Zima)

- Že jo! Kluci, jaké je teď roční období? (Zima)
- Proč přichází zima? (Odpovědi dětí)
— Zima k nám letí na bílé trojce. Co je to za trojku? (Zimní měsíce)
- Vyjmenuj je. Co můžete říci o každém měsíci? (Odpovědi dětí)
— Jaké zázraky se dějí v zimě?

(Ilustrace se zimní tematikou před dětmi)

Pozorně si prohlédněte zimní obrázky a vzpomeňte si, jak k nám zima přichází. A všechna její znamení, která jmenuješ, posbírám do kouzelné rukavice. (Ochladilo se; sluníčko málo svítí a nehřeje; ze stromů a keřů spadlo všechno listí; voda se změnila v led; dny se krátí; padá sníh... bílý, nadýchaný, světlý , jemné, šumivé, studené).
- Výborně! Nasbírali jsme celou palčák!
— Co můžeme říci o zimě, jaká je? (Chladný, krásný, mrazivý, vánice, sněhový, ledový, ledový)
- Jak jí můžeš láskyplně říkat? (zimuška)
— Kluci, zima nám přináší spoustu her a zábavy.
- Chcete hrát? (Ano).
Děti vyjdou na koberec.
Začněme hrou „Dobrý – špatný“.
Mám sněhovou kouli a vločku. Kdo dostane sněhovou kouli, řekne, že zima je dobrá, protože..., a ten, kdo dostane sněhovou vločku, bude muset odpovědět, že zima je špatná, protože....
Pamatuješ si všechno? (Ano)
- Pak hra začíná. - Řekni mi, prosím, z čeho je sníh? (ze sněhových vloček)
— Odkud se berou sněhové vločky? (Z mraků a mraků)
- Chceš to vidět? (Chceme).
- Teď tě proměním ve sněhové vločky.
Opakujte kouzelná slova:
Raz, dva, tři, toč se,
Otočte se různými směry
A proměňte se ve sněhovou vločku! (Děti provádějí pohyby v souladu s textem)
- Jaké různé sněhové vločky! A všichni se shromáždili v oblaku.
(Děti stojí v kruhu, zní tichá hudba)
- Jaké to je? (Velký, zasněžený, měkký, nadýchaný, bílý). - Sedneme si na to a houpeme se. Najednou to ale mrak díky své váze nevydržel a sněhové vločky z něj padaly na zem.
(Děti se točí a tiše sedí na židlích)
- Raz - dva - tři - tady jste zase, kluci.
Dívej se! Na stolech před vámi leží kusy ledu, ze kterých budete muset sestavit zimní obrázek.
(Děti sbírají obrázky: sněhová vločka, závěj, sněhulák, hýl, Sněhurka, sníh, sáně).
— Řekni mi, jakým zvukem začínají názvy všech zobrazených předmětů?
(Děti pojmenovávají slova, zdůrazňují hlásku „s“ v každém slově s intonací).
Učitel vyzve děti, aby tleskali o počet slabik ve vyjmenovaném slově – „přenášejte slovo telegraficky“.
- Nyní se podívejme "Kdo je pozorný?"
Děti mají na stolech červené, modré a zelené žetony.
Učitel volá samohlásky, tvrdé a měkké souhlásky. Za každý zvuk děti zvednou odpovídající žeton.
"Postavme se všichni společně v kruhu a chytíme sněhovou kouli."
Cvičení „Řekni opak“ v kruhu.
V létě jsou horké dny a v zimě -….
V létě je obloha jasná a v zimě -….
V létě jsou dny dlouhé a v zimě -….
V létě svítí slunce a v zimě...
Na jaře je led na řece tenký a v zimě -...
Sníh je měkký a led je….
Některé rampouchy jsou dlouhé, zatímco jiné….
— Kluci, bavilo vás hraní? Jakou máš náladu? Ukažte svou odpověď pomocí emotikonu. „Vyprávěl jsi o zimě tolik zajímavostí, správně jsi odpovídal na otázky, přátelsky si hrál se slovy a zvuky, že se ve tvé rukavici všechna znamení proměnila ve sladké kousky ledu.
Učitelka rozdává dětem pamlsky.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl+Enter.