"Lekce míru" Třídní hodina na základní škole

Odbor školství městské správy Lipetsk

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Gymnázium č. 19 pojmenované po. N.Z. Popovičeva, Lipetsk

« Mírová lekce »

Třídní hodina

Mitina Lyudmila Valerievna,

učitel základní školy

Gymnázium MBOU č. 19 pojmenované po. N.Z. Popovičeva

město Lipetsk

Lipetsk – 2015

Třídní hodina "Lekce míru"

cíle:

1.Ukažte význam 1. světové války v dějinách země a rodného města.

2. Představte význam slova „mír“ a symbol míru.
3. Ukažte příčiny válek a způsoby řešení konfliktů.

4. Pěstovat vlastenectví a zodpovědný přístup k zachování míru na Zemi.

/Na pozadí hudby/
Učitel:
Neohřívá se horkým sluncem.
Lesy jsou stále pokryté listím,
Všechny děti mají v rukou kytice,
I když je den smutný, je veselý,
Jsi smutný:
- Sbohem, léto!
A ty se raduješ:
-Ahoj, škola!

Dnes je svátek - Den znalostí věnovaný začátku nového školního roku. A vyrážíme na další plavbu oceánem Vědění. Cestou narazíme na mnoho úskalí, ale jsme zkušení objevitelé, to znamená, že zvládneme všechno. A začněme hned teď.
Naše třídnická hodina je věnována dalšímu svátku, který se slaví 1. září. Vaším úkolem je uhodnout klíčové slovo, které se v básni opakuje.

Jako rostliny v jarních dnech,

On vše kvete bez války.

Všechno roste pod tento nebe.

Od dětí k chlebu.

A od tento práce

Města se zvedají

Vesnice jsou spolu lepší,

Šťastní jsou všichni veselí lidé.

Život je po celý rok klidný

Nejsou žádní hladoví lidé, žádní sirotci.

Spí sladce na polštáři,

Protože zbraně jsou v noci tiché.

Prostě vím On velmi křehké

Jako křišťálové skořápky!

Tohle je svět.
- Co je to za svět?
- Zde je vysvětlení významu tohoto slova ve výkladovém slovníku:
1. SVĚT – Vesmír, planeta, zeměkoule, stejně jako populace, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír; dohoda o ukončení války.

Jak rozumíte výrazu „Pokoj dětem světa“?

Jaká přísloví našinci složili, zjistíte při práci ve skupinách a splnění úkolu: nasbírejte přísloví.
(Přísloví jsou předtištěná a rozřezaná na 2 části).

Mír buduje, válka ničí. Mír je lepší než hádka.
Mír na planetě - šťastné děti. Svět není bez dobrých lidí.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude. Špatný mír je lepší než jakákoli hádka.

Mír a harmonie je velký poklad. Mír a láska jsou hlavou všeho.
Zástupce z každé skupiny přečte přísloví a vysvětlí jeho význam.

Pojmenujte slovo, které má opačný význam než slovo MÍR. /Válka/.
- Naše srdce není vždy klidné. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Na jednom nebo druhém konci zeměkoule padají k zemi bomby, hoří školy a nemocnice a umírají stovky lidí. Proč se tohle děje? Co lidem brání žít v míru?

Před sto lety vyhlásilo Německo válku Ruské říši. Naše země tak vstoupila do jednoho z největších a nejkrvavějších ozbrojených konfliktů v dějinách lidstva – do první světové války. Toto jméno se však objevilo až v roce 1939. Současníci nazývali tento „mlýnek na maso“ „Velká válka“. Masakr trval čtyři roky. Bitvy se odehrávaly po celé zeměkouli, ale většina bitev se odehrála v Evropě. V aktivních armádách bojovalo 65 milionů mužů ze 30 zemí. Každý šestý zemřel. Zraněno bylo asi 35 milionů vojáků a civilistů.

Před první světovou válkou měly ozbrojené síly Ruské říše 12 milionů a byla to největší armáda v této válce. Tři čtvrtiny vojáků byly zabity, zraněny nebo pohřešovány.

Boje první světové války obešly území Lipeckého území. Letecká historie Lipecku začala během první světové války, kdy byly ve městě vybudovány dílny na montáž francouzských letadel typu Moran. V létě 1918 začalo vytváření perutě těžkých bombardérů. V Lipecku sídlily vzducholodě Ilja Muromec, které vytvořil slavný ruský letecký konstruktér Igor Ivanovič Sikorskij. Letiště sloužilo jako místo městského hipodromu. Sedmdesát tisíc našich krajanů bylo povoláno do armády a bojovalo na frontě. Mnozí byli známí svými slavnými činy. Například Kuzma Trubnikov, rodák z Volovského okresu, se účastnil bojů na jihozápadní frontě. Za své činy byl vyznamenán čtyřmi svatojiřskými kříži. První světová válka byla skutečně lidovou válkou.

8. srpna 1914 byla obnovena historická spravedlnost. V Lipecku byl slavnostně otevřen pomník ruským vojákům-hrdinům první světové války. Události té doby zůstaly dlouho nezaslouženě zapomenuty. A nyní, sto let po začátku jedné z nejkrvavějších válek 20. století, se v našem městě objevila stéla jako uctění památky padlých vojáků a důstojníků.

Na křižovatce ulic Těreškova a Ciolkovského byla instalována pamětní cedule. Každou fasetu pomníku zdobí svatojiřské kříže - v předrevolučním Rusku - nejvyšší ocenění pro vojáky a důstojníky za vojenské zásluhy. A sněhově bílá 19metrová stéla, vážící 7,5 tuny, je korunována bronzovým dvouhlavým orlem. Autory pomníku jsou slavný sochař Alexander Rukavišnikov a architekt Michail Korsi. Lipecký památník se stal třetím v Rusku, postavený v roce 100. výročí začátku války 1914-1918. V předvečer 100. výročí první světové války v Rusku byla napravena další historická chyba. Století bezvědomí bylo ukončeno a velikost těchto událostí se nyní stala zjevnou. Dnes vzdáváme hold vojákům a Lipetsk se stal třetím městem v Rusku, kde se objevil pomník hrdinům oné války. První památník byl postaven na kopci Poklonnaya v hlavním městě, druhý - v Kaliningradu, kde během války, tehdy ještě na území východního Pruska, probíhaly tvrdé bitvy. Majestátní památník bude novým generacím připomínat strašlivou válku za účelem udržení míru v jejich rodné zemi.

Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.
-Kteří lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).
- Je možné se vyhnout vojenské akci? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)
- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.

Žijí všechny děti na světě dobře a radostně? Na celém světě je mnoho dětí, které trpí, nemají rodinu a je tam hodně smutku. Pojďme se společně zamyslet, jak můžeme těmto dětem pomoci. Jak byste chtěli vidět svět a co lze udělat pro to, aby byl svět lepším místem? Kde je nejlepší začít? Kde to všechno začíná? Každý z nás má například ruce. Proč dostáváme ruce? Co můžeme s těmito rukama dělat?

Děti: Dělat dobré skutky, psát, učit se ve škole, pomáhat v domácnosti, hrát na hudební nástroje, jíst, kreslit atd.

S těmito rukama můžeme udělat hodně dobrého. Proč se stává, že lidé začnou dělat špatné věci rukama, berou zbraně, vytvářejí bomby? Vše záleží na tom, na co myslíme a jaké myšlenky máme. Proč se tohle děje? Možná proto, že lidé nevědí, jak být přáteli? Nevědí, co je přátelství a mír?

Co je symbolem míru?
Tajemství:
Toto je malý pták
Žije ve městech.
Nasypeš jí nějaké drobky -
Coos a pecky. (Holub)

A ne ledajaká, ale bílá holubice. Proč? Je symbolem míru.
- Navrhuji, abyste vyrobili tyto holubice z papíru.
(Práce ve skupinách: děti pomocí šablon vystřihnou holubice a na obrázek mírumilovného ptáčka napíší zprávu o míru obyvatelům planety. Každý má svůj vlastní koncept míru).

Vypusťme naše symbolické holubice do našeho mírumilovného nebe.
(Děti připevňují holuby na magnetickou tabuli)

Světový mír je můj sen,
Nechte lidi žít jako jedna rodina.
Ať už nejsou žádné války a zbraně,
Ať se otevírají dveře v domech všude.
Láska a důvěra jsou pro mě,
A nekonečný mír – celé Zemi!

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.
Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má ještě jednu povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.
- Jak rozumíte těmto slovům?

Jste mladí obyvatelé naší planety a v budoucnu na zeměkouli na vás bude hodně záležet.

Děti čtou poezii.
1. Maminky, tatínkové,
všichni dospělí!
Poslouchejte hlas svých dětí:
Ať nejsou žádné jaderné výbuchy navždy,
Rychle zablokujte cestu k válce!

2. Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chtějí, probouzející se za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.

3. Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!

4. Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání,
Zdědili jsme planetu.
Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa,
A tato úžasná země.

5. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa. / index/ 8-13089

Světlana Šugailová
Třídnická hodina „Lesson of Peace“ pro 1. st

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Gymnázium č. 19 pojmenované po N. Z. Popovičevě, Lipetsk

Třídnická hodina na 1. stupni

« Mírová lekce»

připravený

primární učitel třídy

Shugailova Světlana Vladimirovna

Lipetsk

Cíle:

vzdělávací:

– představit význam slov SVĚT, SYMBOL, význam barev ve státních symbolech (Vlajka, uvést symbol mír;

– ukázat příčiny válek a způsoby řešení konfliktů.

rozvíjející se:

– rozvíjet řeč, logické myšlení, pozornost, paměť.

zvýšení:

– pěstovat vlastenectví, zodpovědný přístup k zachování mír na zemi.

Motto: Mír dětem mír.

/ Na pozadí hudby "Učí ve škole" slova Michaila Plyatskovského, hudba Vladimír Šajinský(zpáteční cesta) /

Učitel:

Neohřívá se horkým sluncem.

Lesy jsou stále pokryté listím,

Všechny děti mají v rukou kytice,

I když je den smutný, je veselý,

Jsi smutný:

Sbohem, léto!

A vy se radujete:

Dnes máme velký svátek - Den znalostí je věnován začátku nového školního roku. Vaši rodiče vás přivedli do školy s nadšením a radostí. Nastal dlouho očekávaný den – první den vašich vyučování ve škole. A dnes vám přišli poblahopřát studenti 5.a třída, kterých je 1 Ve třídě jsem také učil.

Studentské vystoupení 5 třída.

Hádejte, čemu je věnována naše první lekce? Po uhodnutí hádanek se naučíte klíč, tedy hlavní slovo našeho lekce. (Děti hádají hádanky, slovo se na snímku objevuje po písmenech "Svět")

Hádanky:

1. Sedmiletý žák první třídy.

Mám za sebou batoh,

A v rukou velké kytice,

Na tvářích je ruměnec.

Co je to za datum dovolené?

2. Je tam veselý, světlý dům.

Je tam spousta agilních kluků.

Tam píšou a počítají,

Kreslit a číst. (Škola.)

3. Řekne vám, jak se učíte,

Všechna hodnocení se zobrazí okamžitě. (Deník)

(Slovo se otevře "Svět")

1 náš lekce je lekcí světa.

co je mír?

Toto je vysvětlení významu tohoto slova podané inteligentem slovník:

1. SVĚT – Vesmír, planeta, zeměkoule,

stejně jako populace, lidé na celém světě.

2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;

ticho, mír;

dohoda o ukončení války.

Pojmenujte slovo, které má opačný význam než slovo MÍR. /Válka/.

Naše srdce nejsou vždy klidná. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Na jednom nebo druhém konci zeměkoule padají k zemi bomby, hoří školy a nemocnice a umírají stovky lidí. Proč se tohle děje? Co lidem brání žít v míru?

Před 100 lety, 28. července 1914, začala jedna z nejkrvavějších a největších válek v celé historii lidstva. Jedná se o první světovou válku, která trvala 4 roky. Důvodem byly neřešitelné ekonomické a politické problémy zemí svět té doby. Nemáme právo zapomínat na naši historii, na vojáky, kteří v těch letech zemřeli. Proč potřebujeme znát naši historii?

Jací lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).

Je možné se vojenské akci vyhnout? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)

Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.

Podívejte se na obrázky války a mírového života.

Jaké barvy převládají na válečných fotografiích? (Ponurý, tmavý).

Kde je zobrazen poklidný život? (Světlý, jasný, šťavnatý) Jak se cítíte při pohledu na fotografie poklidného života? (Tyto fotografie vyjadřují dobré pocity, dobrou náladu.)

jaký je symbol? mír, Jak si myslíte, že?

Tajemství:

Toto je malý pták

Žije ve městech.

Nasypeš jí nějaké drobky -

Coos a pecky. (Holub)

Učitel dává takové holuby svým žákům.

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.

Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má další povinnost, která vyžaduje nezištnost a věrnost ministerstvo: chránit svět"

Jak těmto slovům rozumíte? - Jste mladí obyvatelé naší planety. Co můžete udělat pro naši zemi, aby nebyla válka. (Odpovědi dětí)

A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.

Děti čtou poezii

1. Potřebujeme mír na modré planetě,

Chtějí to dospělí i děti.

Chtějí, probouzející se za úsvitu,

Nepamatuj si, nemysli na válku.

2. Potřebujeme mír k budování měst,

Sázejte stromy a pracujte na polích.

Všichni lidé dobré vůle to chtějí.

Potřebujeme mír navždy! Navždy!

3. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -

Tak jedinečné za úsvitu,

Od dětství nám byl velmi drahý,

Pro budoucnost mír jsme zodpovědní.

4. Nedovolíme, abyste se stali popelem a škvárou

K tomu, čemu se říká pozemská krása.

Ať je nebe nad Zemí klidné,

Ať se dětství vždy hlasitě směje!

(slova Michaila Plyatskovského z písně "Je nám přikázáno chránit svět", hudba Yuri Chichkov)

Nyní vás požádám, abyste nakreslili, co to slovo znamená ve vašem chápání "SVĚT"

/Provedení písně "Ať je vždy slunce"

slova: Lev Oshanin

hudba: Arkadij Ostrovskij /

Seznam použité literatury

1. Ozhegov S.I. Vysvětlující slovník ruského jazyka. – Moskva: Onyx, 2008.

Mírová lekce na základní škole na Den znalostí. Shrnutí "Jsme spolu, jsme jednotní, jsme s Ruskem!"

Cílová: podporovat studium historie své vlasti, formovat ve studentech duchovní a morální hodnoty a smysl pro respekt k jejich republice, podporovat vlastenectví, občanství a hrdost na činy svého lidu.
BĚHEM lekcí.
(snímek 2)
- Prvního září zazvonil školní zvonek. Celé léto mlčel a studenti mu opravdu chyběli. A dnes prostě zvoní - radostný, zvonící školní zvonek.
V tento svátek nás zve na nejdůležitější lekci – Lekci míru. Co máme na mysli tímto prostorným, krátkým a tak důležitým slovem? (chlapi mluví).
Děti čtou poezii:
Úžasný svět nás všechny obklopuje:
Déšť padá a slunce svítí,
Kočka mňouká, pes vrčí,
Někdo se směje a někdo reptá.
Listí na stromech šumí ve větru,
Pták cvrliká a pak ztichne.
Jak krásný je náš svět, starej se o něj,
Chraňte, oceňte a milujte ho!
(snímek 3)
- A teď navrhuji zjistit, co říká vysvětlující slovník o slově mír.
Dítě čte ze slovníku:
SVĚT -
- Souhrn všech forem hmoty v pozemském a kosmickém prostoru, Vesmír. Původ světa.
- Samostatná oblast vesmíru, planeta. Hvězdné světy.
- Zeměkoule, Země, stejně jako lidé, obyvatelstvo zeměkoule. Cestovat kolem světa.
- Souhlas, nepřítomnost nepřátelství, hádka, válka. Žít v míru. Zachovejte mír na Zemi.
- Dohoda mezi válčícími stranami o ukončení války. Udělat mír.
- Jedním z pojmů SVĚTA je zeměkoule.
(snímek 4)
Když se podíváte na mapu světa, zeměkoule představuje velký bytový dům, ve kterém bydlíme. Každý byt je samostatný stát (země).
(snímek 5)
- Tento dům je velmi velký. V naší světové lekci se podíváme do oken jen několika zemí.
- Na vašem stole před vámi je kresba. co to ukazuje? (Dům)
- Proč si myslíš, že je ten dům nakreslený? (odpovědi dětí)
(snímek 6)
- Domov je místo, kde žijeme s rodinou a přáteli. Toto je místo, kde jsme se narodili a rostli. Jakým jiným slovem můžete toto místo nazvat? (Vlast)
(snímek 7)
Báseň o vlasti (čteno studentem)
Vlast je velké, velké slovo!
Ať na světě nejsou žádné zázraky,
Řekneš-li toto slovo svou duší,
Je hlubší než moře, vyšší než nebe!

Hodí se přesně na polovinu světa:
Máma a táta, sousedé, přátelé.
Milé město, drahý byt,
Babička, škola, kotě... a já.
Slunečný zajíček do dlaně
Šeříkový keř za oknem
A na tváři je krtek -
To je také Vlast.
- Jak se jmenuje naše vlast?
(snímek 8)
- Každý člověk žijící na naší planetě pociťuje pocit hrdosti na svou vlast, svůj lid a zemi, svou zemi a její historii.
- Co představuje vaše rodná země?
A jeho symboly představují rodnou zemi.
rozhovor o symbolech PMR, městech republiky, prezidentovi
(snímek 9, 10)
- Co se změnilo na mé kresbě? (jedno okno zdobené)
To znamená, že naše republika žije v tomto bytě.
- Každý byt má sousedy. Které země sousedí s naším státem? (Ukrajina a Moldavsko)
(snímek 11)
- Pojďme na obrázku znázornit naše sousedy.
Děti píší písmena do svých kreseb.
- Kromě našich sousedů má naše země skvělého přítele. Co je to podle vás za zemi? (Rusko)
(snímek 12)
Práce na mapě
- Kolik z vás bylo v Rusku? V jakých městech? Co si pamatuješ?
(snímek 13)
Příběhy studentů o Rusku.
(snímek 14)
- Vezměte prosím na vědomí, že Rusko, stejně jako Podněstří a jakákoli jiná země, má své vlastní symboly.
- Pojďme se seznámit se státními symboly Ruska.
Rozhovor o symbolech Ruska. Poslech hymny.
(snímek 15)
Rozhovor o vlajce.
(snímek 16)
- Možná znáte jméno prezidenta Ruska?
(snímek 17)
- Pojďme zobrazit Rusko na naší kresbě.
Děti vybarví okno svými kresbami.
- Co máme společného s Ruskem?
(jazyk, kultura, tradice)
(snímek 18)
- Naši lidé jsou velmi přátelští. Rusko je nejen náš přítel, ale také náš asistent
(snímek 19)
a ochránce našeho státu.
- V roce 1992 naši lidé bránili svou nezávislost a svobodu za cenu svého života. Rusko mu přišlo na pomoc. Obyvatelé Bendery na to nezapomněli a z vděčnosti postavili u vjezdu do města pomník ruským mírovým jednotkám.
(snímek 20)
- V Podněstří vysoce oceňují historické poslání Ruska zachovat mír na naší zemi.
- Podívejte se z okna, nad námi je klidné modré nebe, slunce jasně svítí a můžete slyšet zpěv ptáků, a ne svištění kulek a výbuchů granátů.
- Pojďme si to znázornit na naší kresbě.
(snímek 21)
- Tak se mi to stalo. A jak se máš? Pochlubte se svou prací.
Studenti dokončí kresbu
- Podívejte se znovu na svou práci a vzpomeňte si, o čem jsme mluvili ve světové lekci. (odpovědi dětí)
-Kdo je náš přítel?
- Co máme společného s Ruskem?
SHRNUTÍ:
- Studujeme SPOLU s Ruskem podle stejných vzdělávacích programů - to znamená JSME SPOLU (otevře se řada)
- Máme společný jazyk, kulturu, tradice - to znamená, že JSME JEDNO (otevře se linka)
- S pomocí které země byl na naší zemi nastolen mír - s pomocí Ruska - to znamená, že JSME S RUSKEM.
Přečtěte si, na co jsme přišli.
"JSME SPOLU, JSME SPOJENI, JSME S RUSKEM"
- Souhlasíte s tímto sloganem?
Naše války bránily svět,
Mír na zemi nám byl odkázán.
Budeme hodni těchto výkonů.
Ať je na naší planetě mír!
Lidský život má velkou cenu,
Kéž jimi nejsou ohroženy život a mír
Kdo sní o pošlapání světa,
Chraňme svět, chlapi.
Náš svět je křehký, jako křišťál, jako sklo.
Sluníčko pokojné, ať svítí oknem.
Jsme šťastní a šťastní, že žijeme ve světě,
Buďme přátelé s Ruskem, chlapi!


Prezentace na téma: Lekce míru „Jsme spolu, jsme jednotní, jsme s Ruskem!“

Městský vzdělávací ústav

"Střední škola Rudnitsa"

Městský obvod Kamsko-Ustinskij

Tatarstánská republika


Hodina pro 4. třídu „Lekce míru“

Provedeno:

Učitelka základní školy Kharisova Z.G.


2014

Cílová: 1. Představte význam slovaSVĚT.

2. Pěstovat vlastenectví a zodpovědný přístup k zachování míru na Zemi.

úkoly:

1. Naučte se starat o druhé, pomáhejte svým kamarádům, respektujte jejich názory;

2. Učit děti žít podle zákonů dobra a spravedlnosti, dát do souvislosti své zájmy se zájmy svých kamarádů;

3. Vzdělávat, rozvíjet a zlepšovat nejlepší vlastnosti člověka: vlastenectví, občanství, hrdost na svou vlast, touhu po míru.

Zařízení : počítač, projektor, multimediální prezentace, balónky, holubičí šablony, papírové dlaně, strom života.

Průběh vyučovací hodiny:

1. Organizační moment.

Léto uplynulo. Takže jste o rok starší. Zazvonilo na hodinu. Každodenní život začíná. Povíme si více o tom, jak jste strávili léto. Myslím, že jsi zmoudřel, získal zkušenosti, vždyť už jsme ve 4. třídě.

2. Vyhlášení tématu lekce.

Dnes je naše první lekce a budeme mluvit o velmi vážných a důležitých věcech. Téma naší lekce si určíte sami, až přečtu báseň.

"Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!"

Naše první lekce se bude konat pod heslem:

« Děti světa, spojte se!“ (skluzavka)

3. Kluci, co znamená slovo MÍR? Vraťme se ke slovníkům.

1. SVĚT – Vesmír, planeta, zeměkoule, stejně jako populace, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír; dohoda o ukončení války. (skluzavka)

4. Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.„Být užitečný světu je jediný způsob, jak se stát šťastným“ – jaká úžasná slova řekl G. H. Andersen
- Jak rozumíte těmto slovům? - (prohlášení od chlapů).

Kluci čtou básně o míru.

1. Za přátelství, za úsměvy a za setkání,
Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa,
A tato úžasná země.

2. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa,
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.

3. Nenecháme tě stát se popelem a popelem.
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!

5. Nyní budete ve skupinách sbírat přísloví o míru.

Špatný mír je lepší než dobrý boj.

Žít v míru znamená žít v míru.

Kdo umí běsnit, nemůže s nikým vycházet.

Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.

Válka je dobře slyšet, ale těžko vidět.

Mír je skvělá věc.

6. Kluci, co je symbolem míru?

Tajemství:

No, to je pták míru,
Vznesl se jen do nebe,
Rychle sestoupila k našim nohám,
Směle kráčí po silnici.
A bojí se jen koček,
Dáváme jí semínka a drobky.
Pták je s námi po celý rok,
Zpívá s vrčením. (holubice) (skluzavka)

- A ne ledajaká, ale bílá holubice.

Navrhuji, abyste tyto holubice vyrobili z papíru. Na konci lekce pověsíme holubice na Strom života a tím ukážeme, jak je nám svět drahý, jak zachovat mír na Zemi.
Práce ve skupinách: děti vystřihují holubice pomocí šablon.

7. Dospělí a děti, všichni lidé na planetě chtějí mír, aby slunce jasně svítilo, na tvářích lidí byly šťastné úsměvy, aby dětský burácející smích neustával.

Co můžete udělat, abyste zajistili, že na naší planetě bude vždy mír?

Na stolech jsou vystřižené dlaně, vaším úkolem je dokončit větu:"Svět je..."

8. Věnujte pozornost portrétu dívky. Jmenovala se Samantha Smith – americká školačka. Ve věku 10 let se Samantha proslavila díky dopisu, který napsala Yu.V. Andropovovi, který se právě v době vrcholící studené války stal předsedou prezidia Nejvyšší rady a generálním tajemníkem ÚV KSSS. .

Jeden z článků v časopise říkal, že nový vůdce SSSR je velmi nebezpečný člověk a že pod jeho vedením Sovětský svaz ohrožuje bezpečnost Spojených států více než kdy jindy. Pak se Samantha zeptala své matky, že „když se všichni tolik bojí Andropova, proč mu nenapíšou dopis a nezeptají se, jestli nezačne válku?

Matka v žertu odpověděla: „No, napiš to sám,“ a Samantha napsala.

Vážený pane Andropove!

Jmenuji se Samantha Smithová. Je mi deset let. Gratuluji k nové práci. Velmi se obávám, že mezi SSSR a USA vypukne jaderná válka. Začnete válku nebo ne? Pokud jste proti válce, řekněte mi, prosím, jak chcete válce zabránit? Nejste samozřejmě povinni odpovídat na moji otázku, ale zajímalo by mě, proč chcete dobýt celý svět nebo alespoň naši zemi. Bůh stvořil Zemi, abychom mohli všichni spolu žít v míru a ne bojovat.

S pozdravem Samantha Smithová

Dopis Samanthy byl odeslán do SSSR v listopadu 1982 a počátkem roku 1983 byl publikován v deníku Pravda. Samantha byla šťastná, když se o tom dozvěděla, ale v té době ještě nedostala odpověď na svůj dopis. Pak napsala dopis sovětskému velvyslanci ve Spojených státech a zeptala se, zda jí Andropov odpoví. 26. dubna 1983 obdržela dopis od Andropova.

Milá Samantho!

Dostal jsem váš dopis, stejně jako mnoho jiných, kteří mi v těchto dnech přicházejí z vaší země, z jiných zemí světa. Zdá se mi - soudím z dopisu - že jsi statečná a čestná dívka, podobná Becky, přítelkyni Toma Sawyera ze slavné knihy tvého krajana Marka Twaina. Všichni chlapci a dívky v naší zemi tuto knihu znají a milují. Píšete, že máte velké obavy, zda mezi našimi dvěma zeměmi dojde k jaderné válce. A ptáte se, jestli děláme něco pro to, abychom zabránili vypuknutí války. Vaše otázka je ta nejdůležitější, kterou si může každý myslící člověk položit. Odpovím vám vážně a upřímně.

Ano, Samantho, my v Sovětském svazu se snažíme udělat vše pro to, aby mezi našimi zeměmi nebyla válka, aby na zemi žádná válka nebyla. To chce každý sovětský člověk. To nás naučil velký zakladatel našeho státu Vladimír Lenin.

Sovětští lidé dobře vědí, jaká je válka hrozná a ničivá věc. Před 42 lety nacistické Německo, které se snažilo ovládnout celý svět, zaútočilo na naši zemi, vypálilo a zpustošilo mnoho tisíc našich měst a vesnic a zabilo miliony sovětských mužů, žen a dětí.

V té válce, která skončila naším vítězstvím, jsme byli ve spojenectví se Spojenými státy a společně jsme bojovali za osvobození mnoha národů od nacistických nájezdníků. Doufám, že to znáte z hodin dějepisu ve škole. A dnes opravdu chceme žít v míru, obchodovat a spolupracovat se všemi našimi sousedy po celém světě – vzdálenými i blízkými. A samozřejmě s tak skvělou zemí, jakou jsou Spojené státy americké.

Jak Amerika, tak my máme jaderné zbraně – strašlivé zbraně, které mohou v okamžiku zabít miliony lidí. Ale nechceme, aby se to někdy použilo. Sovětský svaz proto celému světu slavnostně oznámil, že nikdy – nikdy! - nebude první, kdo použije jaderné zbraně proti jakékoli zemi. A obecně navrhujeme zastavit jeho další produkci a začít ničit všechny jeho zásoby na zemi.

Zdá se mi, že je to dostatečná odpověď na vaši druhou otázku: "Proč chcete dobýt celý svět nebo alespoň Spojené státy?" My nic takového nechceme. Nikdo v naší zemi – ani dělníci a rolníci, ani spisovatelé a lékaři, ani dospělí a děti, ani členové vlády – si nepřejí ani velkou, ani „malou“ válku.

Chceme mír – máme co dělat: pěstovat chleba, stavět a vymýšlet, psát knihy a létat do vesmíru. Chceme mír pro sebe a pro všechny národy planety. Pro vaše děti a pro vás, Samantho.

Zvu vás, pokud vám to rodiče dovolí, přijďte k nám, nejlépe v létě. Poznáte naši zemi, potkáte své vrstevníky, navštívíte mezinárodní dětský tábor - v Arteku u moře. A uvidíte sami: v Sovětském svazu jsou všichni pro mír a přátelství mezi národy.

děkuji za vaše blahopřání. Přeji vám vše nejlepší v novém životě.

Yu, Andropov

Samantha a její rodiče odjeli 7. července 1983 do SSSR. Mnoho lidí ji potkalo na letišti. Během 2 týdnů, které rodina Smithových strávila v Sovětském svazu, navštívila velvyslankyně dobré vůle Samantha Moskvu, Leningrad (nyní Petrohrad) a hlavní pionýrský tábor „Artek“ na Krymu. V táboře Artek se vedení připravovalo na přijetí Samanthy: dokončili jídelnu, připravili nejlepší místnost a dokonce jí náhodně ušili pionýrskou uniformu, aniž by znali velikost. Uniforma se jí moc líbila a vzala si ji s sebou. V táboře dodržovala obvyklý denní režim, jako všechny sovětské děti. Přestože se těžce nemocný Andropov se Samanthou nikdy nesetkal, mluvili spolu po telefonu.

Média SSSR, USA a celého světa sledovala každý její krok, každou frázi. Před odletem domů 22. července se Samantha usmála do televizních kamer a s úsměvem zakřičela rusky: "Budeme žít!" A ve své knize „Cesta do Sovětského svazu“ Samantha dospěla k závěru, že „jsou stejní jako my“.

V prosinci 1983 Samantha Smith podnikla 10denní cestu do Japonska, kde přednesla projev na Mezinárodním dětském sympoziu. Navrhla, aby všechny děti mezi sebou více komunikovaly a byly přáteli, pak bude podle jejího názoru na celém světě mír.

25. srpna 1985 Samantha Smith zemřela při letecké havárii. Dívka a její otec se vraceli z Anglie, kde se zúčastnili show Roberta Wagnera, jedné z nejoblíbenějších na ostrovech. V Americe přešli na let místní letecké společnosti. Malé dvoumotorové letadlo za špatné viditelnosti přestřelilo přistávací dráhu a zřítilo se. Nikdo z osmi cestujících nepřežil.

První pomník Samanthy Smithové byl postaven v prosinci 1986 ve městě Augusta (Maine, USA), kde byla dívka pohřbena. Socha je obrazem Samanthy vypouštějící holubici a na jejích nohách se drží medvídě - symbol Ruska a patronka Maine.

Pomník Samanthy byl později postaven u vchodu do Maine State Museum.

V Maine se každý rok první pondělí v červnu slaví Den Samanthy Smithové. (slide)

21. září – Valné shromáždění vyhlásilo tento den za den nenásilí a příměří po celém světě. Všechny země byly požádány, aby se v tento den zdržely vojenských akcí. Každoročně 21. září pořádá OSN různé akce, které tradičně začínají ceremonií u Zvonu míru. Tento zvon je odlit z mincí shromážděných dětmi z 60 zemí celého světa a je namontován pod obloukem typicky japonské cypřišové dřevěné struktury připomínající šintoistickou svatyni. Je zvykem zvonit na zvon, který se nachází v sídle OSN, dvakrát ročně: první jarní den - jarní rovnodennost a 21. září, Mezinárodní den míru. Nápis na zvonu zní: "Ať žije všeobecný mír na celém světě." Každý rok na Mezinárodní den míru se lidé po celém světě scházejí, aby znovu potvrdili toto poselství, vzpomněli si na oběti konfliktu a zavázali se k budování bezpečnějšího a spravedlivějšího světa. (skluzavka)

9. – Chlapi, nyní potvrdíme svůj postoj ke světu přiložením holubic na Strom života.

10. Na závěr lekce se obracím na vás, mladší generaci.Svět je to, co nás obklopuje. Tráva, slunce, obloha, stromy, ptáci, brouci, pavouci. Tento svět je tak krásný: živá a neživá příroda. Buďte opatrní a objevte úžasný, tajemný, magický svět, který nás každý den obklopuje. Naučte se užívat si prvních slunečních paprsků, ptačího zpěvu, motýlů, květin a úžasných zvuků přírody. Respektujte a oceňte se navzájem!

Je nám přikázáno chránit svět
Sl. Plyatskovsky M., hudba. Čičkov Yu.
Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa.
A tato úžasná země.

Tím naše lekce končí. Děkujeme všem za spolupráci!

1. .

V akademickém roce 2015–2016 Ministerstvo školství a vědy Ruské federace, aby seznámilo studenty s kulturními hodnotami svých lidí, základními národními hodnotami ruské společnosti a univerzálními hodnotami v v kontextu utváření jejich ruské občanské identity, doporučil uspořádat 1. září 2015 ve vzdělávacích institucích Celoruskou mírovou lekci (http://mosmetod.ru/files/projects/klassni_chas/kalendar.pdf).

Mírová lekce pro 2.–4

Účel lekce: vytváření pedagogických podmínek pro utváření občanského a vlasteneckého cítění u školáků prostřednictvím řešení událostí a skutečností souvisejících s potřebou chránit, zachovávat a upevňovat mír.

Cíle lekce:

    aktualizace historické paměti a využívání elektronických zdrojů k vytváření zájmu a respektu k veřejným aktivitám na obranu míru;

    formování myšlenky míru jako mnohohodnotového konceptu a nejvyšší hodnoty moderní civilizace;

    výchova humanistických kvalit jedince;

    odhalení důležitosti zachování a posílení míru jako nejvyšší hodnoty;

    studium příkladů nezištných činností lidí na obranu míru;

    rozvíjet porozumění, že zachování míru na Zemi lze dosáhnout pouze jako výsledek aktivního osobního postavení každého člověka.

První lekcí školního roku je Mírová lekce.

Snímek 1

První Mezinárodní den míru se konal v září 1982. A od roku 2002 se Mezinárodní den míru slaví 21. září jako den všeobecného příměří a zřeknutí se násilí.

co je mír?

Slovo PEACE má několik významů:

SVĚT– Vesmír, planeta, zeměkoule, stejně jako obyvatelstvo, lidé na zeměkouli.
SVĚT– přátelské vazby, dohoda mezi někým, absence války;
ticho, mír; dohoda o ukončení války.

Proč je mír nutný?

Mír pro nás- každodenní realita. Naše ulice jsou klidné, děti chodí do školy. Tam, kde jsou základy společnosti pevné, si neocenitelného daru míru nikdo zvlášť nevšimne. Ale žijí všechny děti na Zemi dobře a radostně? Pro mnoho lidí v moderním světě není klidný život nic jiného než pohádkový sen, mnoho lidí trpí, nemají rodinu a hodně smutku. Právě pro ně existuje Den míru. Všechny děti světa chtějí žít pod pokojným nebem!

Chceme žít pod klidným nebem!(2. třída)
Děti mají různá jména -
Je nás na planetě hodně...
Jsou tam Vanis, Hanses, Johns -
Všude jsou miliony dětí!

Děti mají různá jména
Pro nás - vše nejlepší na světě!
Potřebujeme světlé hračky -
A Pinocchio a petržel.

Potřebujeme knihy, písně, tance
A fascinující příběhy.
Bazény, skluzavky, hrazdy,
Zahrady, fontány, květinové záhony.

Ať je všude světlá školka
Radostně zdraví chlapy,
Kéž je dostatek škol pro všechny a všude,
Aby všichni šli ráno do školy!

Chceme vyrůst v doktory,
Stavaři, houslisté,
Učitelé a umělci
Jak piloti, tak signalisté!

Chceme žít pod klidným nebem,
A radujte se a buďte přáteli,
Chceme, aby to bylo všude na planetě
Děti válku vůbec neznaly!

Pro celou Zemi (Veronica)
Stromy šumí, slunce svítí,
Kvetou tulipány a mignonette.
Ale ne vždy jsou na světě děti
Žijí šťastně. Ne vždy.
A aby země voněla voňavě,
Děti se smály a rostly
Jen naše touhy nestačí,
Nejprve musíme zachránit svět.
Pro všechny lidi, pro celou Zemi!

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.

Tento den vybízí lidi, aby o míru nejen přemýšleli, ale také pro něj něco udělali.

Kdybychom se mohli spojit,
Všichni kluci by se měli spřátelit,
Kdybychom se sjednotili
Všechny vesnice, města,
Už by tekly slzy
Nikdy na planetě!

Učitel vyzve děti, aby naplnily schránku míru koncepty, které odrážejí jejich představu o světě.

SLIDE2 (rakev)?

"Co je to za svět?" - přísloví o míru

Mír na Zemi (Sofia)
Pokud je tam smích, ale žádný smutek,
Pokud se podíváte a není žádná hádka,
To znamená mír na zemi.
Pokud je slunce vysoko
Pokud je nebe modré
To znamená mír na zemi.
Aby se zabránilo výbuchu bomb,
Aby písničky neskončily,
Potřebujeme mír na zemi!

Npotřebujeme mír (Petya)
Potřebujeme mír
Na modré planetě.
Chtějí ho
Jak dospělým, tak dětem.
Chtějí se probudit
za rozbřesku,
Nepamatuji se
Nemyslete na válku!
K budování měst potřebujeme mír
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír
Navždy! Navždy!

** (Dasha)

Nechte holuby chodit po střechách,
Nechte jeřáby tát na obloze...
Ať je mír!
Moc ho potřebujeme!
Lidé na celém světě potřebují mír!

Ať jsou řeky, města a vesnice,
Ať roste les, staví se mosty...
Nechte děti celé planety chodit do školy,
Nechte květiny kvést na všech dvorech!

Hlasuji (Lisa)
Chci, aby se lidé uklidnili
Šli spát, vstali,
Takže ty písničky o štěstí
Od rána nepřestali mluvit,
Aby všichni lidé mohli žít
V lásce a harmonii...
Hlasuji pro mír!

Na základě odpovědí studentů učitel formuluje a komentuje téma hodiny. .

SNÍMEK 3, 4, 5, 6, (Svět-……)

Žijeme v nádherné zemi v nádherné době. Nebe nad naší zemí je klidné. A to je štěstí, protože na světě není nic horšího než válka!

Ať je vždy sluníčko!

Píseň "Ať je vždy slunce!" (prezentace)

* * * (Nataša)

"Sviť pro nás, sluníčko, svítit"
Ať se děti smějí
Na naší modré planetě.

Svítit na nás, sluníčko, svítit -
Bez důvodu na světě
Děti neznají temné dny
Na drahé planetě.

Svítit na nás, sluníčko, svítit dál.
Přeji vám, děti:
Kéž je mír po celé zemi
A sluníčko krásně svítí!

SNÍMEK 7 (70 let vítězství)

V roce 2015 naši lidé oslavili 70. výročí velkého Vítězství. . Zůstalo jen málo lidí, kteří bojovali, žili a pracovali v týlu. To jsou naši veteráni. Právě jim vděčíme za to, že žijeme klidně a šťastně v tak krásné zemi. Získali nám klidné nebe.

Dnes se mentálně vrátíme do minulosti naší země.

Ráno 22. června 1941. Z reproduktoru se šířila hrozná zpráva, že německá vojska zrádně narušila státní hranici SSSR, aniž by vyhlásila válku. Válka začala.

Celý lid povstal, aby bránil vlast. Obraz Vlasti je ztělesněn v obrazu ženy-matky, která vyzývá své syny a dcery, aby se jí zastali.

Velká vlastenecká válka trvala dlouhé čtyři roky a boj proti německému fašismu pokračoval 1418 dní a nocí. Neproběhla smrtelná bitva o slávu, ale o život na zemi.

Válka se nazývá Velká vlastenecká válka, protože se jí účastnil celý národ: vojáci na frontě, partyzáni za nepřátelskými liniemi, dělníci v továrnách, kolchozníci na polích a dokonce i děti.

Jaro 1945. Nad Říšským sněmem byl vztyčen prapor vítězství. A o půlnoci vypukl v Moskvě ohňostroj. 30 salv z 1000 zbraní oznámilo světu, že nejkrvavější a nejbrutálnější válka na světě skončila. Během Velké vlastenecké války zemřelo více než 20 milionů sovětských lidí. Nikdy nezapomeneme na ty, kteří v těchto hrozných dnech bránili naši vlast.

SLIDE 8 (atomová bomba)

Během druhé světové války, 6. srpna 1945, v 8:15 svrhl americký bombardér atomovou bombu na japonskou Hirošimu. Při explozi zahynulo asi 140 000 lidí, kteří zemřeli v následujících měsících. O tři dny později, když Spojené státy svrhly další atomovou bombu na Nagasaki, bylo zabito odhadem 80 000 lidí. Toto bombardování Hirošimy a Nagasaki zůstává dodnes jediným případem použití jaderných zbraní v historii lidstva.

SNÍMEK 9 (Příběh Sadako Sasaki)

Malé holčičce Sasaki Sadako byly v době výbuchu 2 roky.
Domov její rodiny se nacházel přibližně 1,7 km od epicentra. Přestože ji výbuch zničil, dívka neutrpěla popáleniny ani vnější zranění. Spolu s matkou ji však zastihl radioaktivní „černý déšť“.
Navzdory bombardování a poválečné chudobě, Sadako vyrostla jako energická a zdravá dívka. Měla ráda sport a běhala rychleji než kdokoli v její třídě.\

Ale v roce 1954, ve věku 11 let, se u ní objevily zdravotní problémy. V nemocnici byla Sadako diagnostikována leukémie, „atomová nemoc“.
Lékař řekl jejímu otci, že jí nezbývá víc než rok života.

Poslech písně „Japanese Crane“

21. února 1955 byla přijata do nemocnice s diagnózou leukémie.
3. srpna 1955 její nejlepší kamarádka Chizuko Hamamoto přinesl jí kus zlatého papíru a složil ho do jeřábu, připomínajíc japonskou víru, že Tomu, kdo složí tisíc papírových jeřábů, se splní jeho přání. 1000 jeřábů spojených dohromady se nazývá "senbazuru".

Legenda ovlivnila dívku a jako mnoho pacientů v nemocnici, Sadako začala skládat jeřáby z kousků papíru, které jí padly do rukou.. Sadako doufala, že složí tisíc jeřábů a bude zase zdravá. Ve skládání papírových jeřábů pokračovala až do své smrti.

25. října 1955 zemřela. Podle pověsti z knihy „Sadako a tisíc papírujeřáby", se jí podařilo vyrobit pouze 644 jeřábů. Její přátelé dokončili práci a Sadako byla pohřbena spolu s tisíci papírovými jeřáby.

SNÍMEK 10 (SOCHA DÍVKY)
Sadakova smrt mohla zůstat nepovšimnuta – 5. května 1958 byl pomník otevřen.
Socha v životní velikosti také zobrazuje dívku držící papírového jeřába

SNÍMEK 11 (SOCHA DÍVKY 2)

Existuje také Socha Sadako v parku míru v Seattlu, USA..

SNÍMEK 12 (Galerie symbolů)

Cvičení: Z galerie symbolů vyberte symboly světa, které znáte. Zdůvodněte svou volbu.

Učitel poznamenává, že mezi prezentovanými obrázky jsou obecně uznávané symboly míru: „Holubice míru“, „Pacifik“ a také loga organizací, které se zaměřují na ochranu, zachování a posílení míru.

SNÍMEK 13 (Pacifik)

Tichomoří ( z angličtiny „mírumilovný“, „mírumilovný“) je mezinárodním symbolem míru, odzbrojení a protiválečného hnutí.

SNÍMEK 14 (UN)

Organizace spojených národů byla založena v roce 1945, po skončení druhé světové války. Hlavním úkolem její činnosti je chránit a udržovat mír na celém světě.

Jeden z programů Organizace spojených národů zahrnuje prominentní lidi z umění, literatury, vědy, zábavy, sportu a dalších oblastí veřejného života, kteří „svou energii zaměřují na motivaci lidí k boji za mírovější svět“. průzkum: Co vám tento symbol připomíná? (holubí noha)

Snímek 15 (Dej život)

V současné době mnoho televizních kanálů často ukazuje videa s žádostí o pomoc pro děti, které bojují s různými nemocemi. (https://www.youtube.com/watch?v=BWsetdRBrf8)

Nadace Gift of Life je nestátní charitativní nadace vytvořená na pomoc dětem s vážnými nemocemi. Zakladateli jsou herečky Dina Korzun a Chulpan Khamatova.

SLIDE (Holubice míru)

Holubice se stala jedním z nejznámějších symbolů míru. Hádej proč?

(holubice - posel, poštovní holub)

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl+Enter.